Aktualności 



Z okazji wizytacji parafii, Ksiądz Biskup Krzysztof Chudzio w towarzystwie Księdza prałata Stanisława Kota odwiedził również Szkołę Podstawową w Leszczawie Dolnej. W szkole miał okazję obejrzeć przedstawienie opisujące młodość i działalność patrona naszej placówki – Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza. W rolę głównego bohatera oraz dzieci, które Ksiądz Markiewicz tak kochał, wcielili się nasi uczniowie, którzy pomimo wakacji mieli ochotę spędzić w szkole jeszcze kilka chwil. Przedstawienie przygotowały panie Basia Wysocka i Kasia Łaski.

 

 

 

 

 

Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 dobiega końca. Piątkowa uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele. Następnie z zabawnym programem wystąpili najmłodsi uczniowie, czyli przedszkolaki i sześciolatki. Ich krótka recytacja, piosenki wprowadziły wszystkich w wesoły nastrój. Piękny taniec z szarfami sześciolatków będziemy wspominać długo. Kolejnym punktem programu było ślubowanie absolwentów naszej szkoły oraz odczytanie listu gratulacyjnego przez Sekretarza Miasta i Gminy Bircza, aby w końcu doczekać się chwili na którą czekają wszyscy: wręczenie świadectw absolwentom oraz uczniom wyróżnionym w nauce i zachowaniu, nagród za wzorową frekwencję, za wartę przy poczcie sztandarowym i nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Bircza dla najlepszego matematyka w szkole. Swoje dyplomy i pochwały otrzymali również jak zawsze niezastąpieni rodzice.

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

 

 

Pędzi hen, rakieta, bo w kosmosie czeka mnóstwo ważnych spraw

Planet się postaram odkryć co nie miara i tysiące gwiazd.

Kosmiczne podziękowania i zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego klasy trzeciej

Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą zabrali rakietą całą społeczność szkolną w daleką przestrzeń kosmiczną. Wierszem, piosenką i tańcem w swoich srebrnych i odlotowych strojach podziękowali pani dyrektor, nauczycielom i rodzicom za pomoc w zdobywaniu wiedzy i wychowaniu. Nasi kosmici czuli się na Ziemi na tyle dobrze, że przez trzy lata świetnie zaprzyjaźnili się z panią Basią i wraz z nią pracowali pilnie i reprezentowali szkołę w każdy możliwy sposób dając się poznać z jak najlepszej strony. Trochę szkoda że odlatują, ale muszą…, mają nowy cel, przed nimi gwiazdy. Są bliżej niż myślą!!! Po występie artystycznym trzecioklasiści i pracownicy szkoły mogli spróbować jak smakuje gwieździsty tort i nieziemskie deserki, przygotowane przez rodziców. Kosmiczna załoga, do startu gotowa. Rakieta się trzęsie, trzy, dwa, jeden, zero – start! Już silniki odpalone, ogniem zieją w każdą stronę …

 

 

 

 

Gala oskarowa 2024 w SP w Leszczawie Dolnej z okazji pożegnania absolwentów

W ubiegły czwartek, za sprawą kapituły oskarowej złożonej z uczniów klasy ósmej, niespodziewanie każdy pracownik SP w Leszczawie Dolnej mógł poczuć się jak prawdziwa gwiazda Hollywood. Absolwenci dziękując za osiem lat nauki i wychowania wręczali statuetki oskarowe bawiąc zgromadzoną publiczność do łez. W kategorii „ Urodzona pod szczęśliwą gwiazdą” statuetkę otrzymała wychowawczyni klasy ósmej, ponieważ to jej szczęśliwie dane było tak wspaniale przewodniczyć tej klasie. Oskar w kategorii „ Organizator roku” powędrował zasłużenie do Pani Dyrektor, ponieważ to dzięki niej wszystko funkcjonuje bez zarzutu. Życzymy naszym tegorocznym absolwentom powodzenia i samych sukcesów w szkołach średnich, a cudownym rodzicom gratulujemy pociech.

🙃😉Oskarowe kreacje tegorocznej gali podziwiać można na zdjęciach poniżej 😆😉

 

 

Zaczynamy projekt " Europejczykiem jestem i nic co europejskie nie jest mi obce"

Jesteś Europejczykiem i nic co europejskie nie jest Ci obce? Szukasz informacji o Unii Europejskiej? Interesuje Cię architektura, lubisz poznawać obcą kulturę lub poszukujesz nowych smaków i w ogóle jesteś ciekawy Europy?

Nasz projekt jest dla Ciebie! Możesz zdobyć wiedzę i nowe umiejętności, wykazać się zdolnościami plastycznymi, pochwalić się biegłością językową, sprawdzić się z matematyki lub wystartować w zawodach sportowych. Łączymy zabawę z edukacją. Każdy znajdzie coś dla siebie!

 

 

 

 

Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w naszej szkole zorganizowany został wielki, rodzinny piknik. Punktualnie o godzinie 9 pani dyrektor złożyła dzieciom serdeczne życzenia i zapoznała z programem dziecięcego święta. Na dzieci czekały konkursy, mecze siatkówki i piłki nożnej, tańce i opalanie na kocykach, ponieważ pogoda dopisała. W organizację tego wspaniałego święta włączyli się cudowni rodzice przygotowując dla pociech kiełbaski z grilla, i inne smakołyki. Dziękujemy za zaangażowanie również panu Władysławowi Skrętkowskiemu, który wyczarował dla każdego dziecka watę cukrową na patyku.

 

 

 

 

To dzięki naszym Kochanym Babciom i Dziadkom wnuki mają raj na ziemi, szczególnie wtedy gdy rodzice są zapracowani i zmęczeni. Zawsze mogą liczyć na ciepłe słowa i równie ciepły obiadek oraz cenny, wspólnie spędzony czas. Dlatego w ubiegłą sobotę babcie i dziadkowie uczniów ze SP w Leszczawie Dolnej wraz z rodzicami zaproszeni zostali na niezwykłą podróż dookoła świata. Wyprawę tą drodzy seniorzy rozpoczęli tanecznym rytmem w Afryce, następnie udali się do Azji i tam zwiedzili Mur Chiński. Kolejny kontynent to Ameryka i jej Dziki Zachód – tam podziwiali taniec kowbojski. Przez Antarktydę dolecieli do Europy uczestnicząc w greckiej Zorbie i Walcu Wiedeńskim, aby szczęśliwie zakończyć podróż w Polsce tupiąc nóżką do skocznego Krakowiaka. Na tą zapierającą dech w piersiach przygodę zaprosili dziadków uczniowie z oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej, drugiej, trzeciej oraz czwartej.

Po serdecznych życzeniach przyszedł czas na zasłużone „ Sto lat!”, pyszny tort oraz czekoladowy walczyk z wnuczętami. Karnawałowy nastrój udzielił się wszystkim obecnym, było skocznie, tanecznie i bardzo wesoło.

Dziękujemy przy tej okazji za udział w uroczystości i miłe podarunki dla dzieci przybyłym gościom : Burmistrzowi Miasta i Gminy Bircza – panu Grzegorzowi Gągoli, księdzu Arturowi Jańcowi – Dyrektorowi Caritas Archidiecezji Przemyskiej, wszystkim sołtysom.

 

Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. To piękna tradycja. Warto pielęgnować ten polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom

W tym celu dnia 14 stycznia 2024 roku w murach naszej świetlicy będą rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Zapraszamy Wszystkich Serdecznie

Lekcje wychowania fizycznego na śniegu - ale frajda

 

 

Uczniowie SP w Leszczawie Dolnej pozostając w klimacie Świąt Bożego Narodzenia wystąpili w Koncercie Kolęd Obcojęzycznych. Zaśpiewali kolędy w języku angielskim, niemieckim a nawet łacińskim. Kolędowanie połączyło uczniów całej szkoły, ponieważ każda klasa podjęła się wykonania kolędy w języku obcym. Wykonując kolędy uczniowie poprzez inscenizację przekazywali także ich treść. Widzowie mogli dowiedzieć się również o tradycjach świątecznych krajów anglo i niemieckojęzycznych. Wszystkie klasy zaprezentowały się pięknie. Koncert zorganizowany został przez p. Joannę Kurasz z wsparciem p. Katarzyny Łaski oraz p. Ireneusza Pawliszyna.

 

Sukcesy sportowe!

Nic tak dobrze nie działa na zimową chandrę, zły nastrój i nudę jak ruch, rywalizacja i trochę adrenaliny. Dlatego zgodnie z powiedzeniem „ Zmień stres na dres” uczniowie SP w Leszczawie Dolnej podjęli rywalizację w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego – kategoria igrzyska dzieci. Możemy pochwalić się II miejscem dziewcząt oraz IV miejscem chłopców w tych zawodach. Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych dokonań.

 

Edyta Dutkowska, Emilia Pacławska - II miejsce w Powiatowym, Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego w kategorii igrzyska dzieci, Bircza 22.01.2024

Rywalizacja naszych uczniów w zawodach piłki nożnej

 

Podsumowanie IV Gminnego Konkursu Literackiego poświęconego błogosławionej rodzinie Ulmów

11 stycznia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Birczy odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.

Kim była rodzina Ulmów? Byli polskimi rolnikami, którzy w swoim domu udzielili schronienia ośmiorgu Żydom. Tuż przed świtem 24 marca 1944 do gospodarstwa w Markowej wtargnęli niemieccy żandarmi. Zastrzelili na miejscu ukrywających się Żydów oraz ich opiekunów. Zginęli nie tylko Józef Ulma i jego ciężarna żona, ale też sześcioro kilkuletnich dzieci. Przyjmując Żydów pod swój dach, Ulmowie mieli pełną świadomość ogromnego ryzyka. Za pomoc ludności żydowskiej na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców groziła śmierć. Pomimo powszechnego terroru, strachu i ograniczonych możliwości materialnych Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek jest gotów przezwyciężyć lęk, a nawet ryzykować życiem dla drugiego człowieka. Zarówno młodzież szkolna, jak i dorośli podjęli wyzwanie i napisali wiele pięknych prac literackich. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Piszący wykazali się wysokim poziomem prac, w sposób niezwykły podzielili się swoją wrażliwością nad cierpieniem bliźnich. Wyrażamy również uznanie nauczycielom, rodzicom za wsparcie udzielone uczestnikom oraz za krzewienie wiedzy na temat życia i męczeńskiej śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej i Gminny Ośrodek Kultury w Birczy. Inicjatorką konkursu była p. Alicja Karbowniczyn, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Leszczawie Dolnej.

 

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie w naszej szkole inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W tym roku do drzwi naszej szkoły zapukali prawdziwi kolędnicy z tradycyjną gwiazdą kolędniczą, pastuszkami, aniołkami i jak na porządnych kolędników przystało wraz z Żydem, śmiercią, Herodem i diabłem. Uczniowie rozpoczęli jasełka kolędą ,,Wśród nocnej ciszy’’ , a kolejnymi pastorałkami pełnymi radości wprowadzili wszystkich w pogodny, świąteczny i kolędowy nastrój. Uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Jasełka zostały przygotowane przez pana I. Pawliszyna oraz pana Lucjana Mielnikiewicza, a nad całością czuwała pani Dyrektor Bożena Mielnikiewicz. Piękną dekorację wykonała pani Małgorzata Wandrowska.

 

Mikołajkowa wycieczka klas 0-3 do Hotelu Arłamów 5 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na spotkanie ze Świętym Mikołajem. W scenerii pięknych Bieszczadów, w eleganckim hotelu wszystkie dzieci otrzymały zasłużone prezenty. Przecież były bardzo grzeczne i pracowite przez cały rok. Dodatkową atrakcją były rozrywki w hotelowej sali zabaw i wspólne kolorowanie. W podziękowaniu, dzieci zadedykowały mu piosenki i pozdrowienia od całej szkolnej społeczności, no i oczywiście zaproszenie na przyszły rok. Dzień pełen wrażeń zakończył się szczęśliwie, wróciliśmy do domów i będziemy rozpamiętywać i marzyć , może o tym co się jeszcze może zdarzyć?

 

 

Zabawa andrzejkowa

Klasa Druga

 

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc Św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie ciekawi, co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej - w wigilię Św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.

I tak właśnie było w naszej szkole. 28 listopada 2023 odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa połączona z Dniem Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki. Chętni przebrali się w stroje postaci bajkowych. Zabawa była świetna. Podobnie było 29 listopada, wtedy odbyła się zabawa dla uczniów klas starszych. Przy muzyce, słodyczach i wróżbach andrzejkowych młodzież bawiła się doskonale, co potwierdzają zdjęcia z uroczystości.

 

 

Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego 😄😆Popołudnie i wieczór 29 listopada uczniowie SP w Leszczawie Dolnej spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Niecodziennym czarem emanowało wnętrze sali gimnastycznej, gdzie Samorząd Uczniowski urządził bal andrzejkowy, nad którym pieczę sprawowały szkolne wróżki – czyli wychowawcy klas. Uczniowie pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieli o dobrej zabawie i andrzejkowych, balowych strojach.

 

Wyjazd uczniów z klas 0 - 3 do Przemyśla na spektakl pt. " Jaś i Małgosia"

 

W dniu 15 listopada 2023 odbył się wyjazd na pływalnię do Leska. Uczniowie dobrze się bawili oraz korzystając z atrakcji wodnych doskonalili swoje umiejętności pływackie.

 

 

Jakie były polskie drogi do niepodległości usłyszeliśmy w programie słowno – muzycznym pt.: Pociąg do Niepodległości przygotowanym z okazji Święta Niepodległości. Jednym z głównych punktów spotkania było odśpiewanie hymnu państwowego o godzinie 11:11. Wszystkie utwory, wszystkie wiersze, piosenki i pieśni patriotyczne nawiązywały do historii dróg wiodących do wolności, niepodległości. Słowo ojczyzna, miłość, wiara i nadzieja pojawiało się najczęściej. Program urozmaicały pieśni w wykonaniu uczniów klas: IV oraz V, a usłyszeliśmy: „ Co to jest niepodległość ?”, „ Ojczyzno ma”, „ J to mam szczęście” i „Rota”.

Scenariusz akademii oraz muzykę przygotowali p. Dorota Głowacz, p. Joanna Wróbel i p. Ireneusz Pawliszyn. Uwagę widza przyciągnął piękny i oryginalny taniec z flagami w wykonaniu uczniów klasy V. Pani dyrektor podsumowując przedstawienie powiedziała, że naszym najważniejszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy za wolność moją i Twoją oddali, to co mieli najcenniejszego, oddali życie. Pamiętać o tym ,że:

„ Jest takie miejsce u zbiegu dróg,

Gdzie się spotyka z zachodem wschód

Nasz pępek świta, nasz biedny raj

Jest takie miejsce taki kraj….”

Już na zakończenie spotkania odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Śpiewali uczniowie, nauczyciele, sołtysi, rodzice i dziadkowie. I tak w całej szkole rozbrzmiewały melodie „ Ułani, ułani”, „ Piechota” i inne. Całe spotkanie to piękna, otwarta lekcja historii.

 

Spotkanie z pracownikami RDOŚ, pracownikami gminy Bircza i Nadleśnictwa Bircza w sprawie zachowania się w razie spotkania z niedźwiedziem i dzikimi zwierzętami.

Podczas pogadanki uczniowie dowiedzieli się o zwyczajach, zachowaniu i środowisku życia niedźwiedzia brunatnego, środowisku życia tego ssaka oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia spotkaniem z tym dzikim zwierzęciem. Teraz wiemy, że do lasu nie należy wybierać się samotnie oraz zapuszczać się w mało dostępne miejsca ponieważ może to grozić spotkaniem na przykład z niedźwiedziem.

 

Dnia 8 listopada odbyły się Gminne Biegi Przełajowe w Leszczawie Dolnej. W zawodach wzięli udział uczniowie z wszystkich szkół Gminy Bircza - SP w Birczy, SP w Sufczynie, SP w Lipie, NSP w Żohatynie oraz organizatorzy imprezy - SP w Leszczawie Dolnej. Młodzież z energią i hartem walczyła o jak najlepsze miejsca indywidualnie i zespołowo. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za liczne przybycie. Oto fotorelacja z imprezy.

 

 

1 dzień ze Świętym Janem Pawłem II w naszej szkole

16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża, przyjął on imię Jana Pawła II. Był pierwszym z Polski, po 455 latach następcą Świętego Piotra.

30 października na apelu przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane prace. Wśród nich były plakaty, wiersze, wywiad, piosenki, mapy papieskie, prezentacje multimedialne inspirowane życiem i działalnością Jana Pawła II. Słowo wstępu o naszym słynnym rodaku wygłosiła pani dyrektor zwracając uwagę na wybitne dokonania Jana Pawła II. Nie mogło też zabraknąć ulubionej piosenki papieża „ Barki”.

Całość zamknęła pieśń „ Gdy kiedyś Pan powróci znów” zaśpiewana z energią wszystkich uczestników spotkania. Warto dodać, że w ubraniach uczniów i nauczycieli, w tym dniu dominowały kolory papieskie.

Cieszy fakt, że pamięć o słynnym rodaku jest żywa i pielęgnowana. Profesjonalnie przygotowani przez swoich nauczycieli uczniowie godnie prezentowali swoje zadania, pamiętając o odpowiednim zachowaniu i postawie.

 

 

 

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

 

 

Warsztaty z przygotowywania zdrowych deserów zorganizowane przez KGW w Leszczawie Dolnej

 

10. września 2023 r. została beatyfikowana Rodzina Ulmów – o tym wydarzeniu rozmawialiśmy na lekcjach wychowawczych , wykonywaliśmy gazetki tematyczne , przeprowadzony został test poświęcony tej niezwykłej rodzinie.

Uczniowie przygotowywali również prezentacje .Jedna z nich autorstwa Sebastiana Chabko została wyróżniona i zaprezentowana na spotkaniu .W temat wprowadziła obecnych p. Dyrektor , zwracając uwagę , czym jest odwaga i poświęcenie w czasie wojny i kiedy czujemy się bezpieczni.

Następnie Sebastian przedstawił historię ,,Zwykłej – niezwykłej Rodziny’’. Przedstawiane informacje uzupełniała p. Alicja Karbowniczyn .Spotkanie zakończyła piosenka o błogosławionej Rodzinie

Montaż słowno- muzyczny był jednym z działań , w ramach Tygodnia Humanistycznego.

Dziękujemy p. Alicji Karbowniczyn i p. Joannie Wróbel za przygotowanie spotkania.

 

Narodowe Czytanie 2023- Eliza Orzeszkowa ,,Nad Niemnem ‘’

Szkolną edycję Narodowego Czytania 2023 rozpoczęliśmy od poloneza w wykonaniu uczniów klasy IV. Nasuwa się pytanie , dlaczego od tego właśnie tańca. Do poloneza w ,,Panu Tadeuszu’’zaprasza Podkomorzy. W epopei , w każdej księdze spotykamy wiele opisów przyrody .Tak jest również w książce Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem’’.

Fragmenty książki czytali p. Dyrektor. ks. Bogdan Cisek , p .Lucjan Mielnikiewicz, p. Barbara Wysocka, przedstawicielki Kół Gospodyń z Leszczawki i Leszczawy Dolnej.Przed kazdym fragmentem czytanego tekstu p.Alicja Karbowniczyn charakteryzowała bohaterów i przedstawiała główne wątki. W tle słychać było muzykę z filmu będącego adaptacją książki .Obecni mogli obejrzeć również fragmenty filmu i prezentację bohaterów.

Spotkanie zakończyła degustacja ,,prostego jadła’’, tak bardzo ulubionego i charakterystycznego dla bohaterów zaścianka. Proziaki , chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym smakowały wyśmienicie.

Czekamy na kolejną edycję Narodowego Czytania , na pewno weźmiemy w niej udział.

Dziękujemy za przygotowanie scenografii p .Barbarze Wysockiej i za prezentację -p. Katarzynie Łaski.

 

 

 

20 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracownika Sanepidu. Miały okazję zobaczyć wyhodowane bakterie na różnych powierzchniach, np. telefonie, blacie stołu, rękach. Dzieci uświadomiły sobie jak ważne dla naszego zdrowia jest częste mycie rąk. Był też czas na powtórkę z prawidłowego mycia rąk.

 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 wrzesień zbliża się,

od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Na świecie Międzynarodowy Dzień Kropki rozpoczął się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”, która opowiada historię Vashti, dziewczynki przekonanej, że nie potrafi rysować. Dzięki inspiracji i zachęcie ze strony nauczycielki Vashti odkrywa w sobie moc kreatywności. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

 

Sprzątania Świata klasy 0-3

Tradycyjnie jak co roku, dzieci ze SP w Leszczawie Dolnej uczestniczyły w akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Dzieci w chęcią i radością włączyły się do akcji. Pogoda dopisała i dzięki aktywnej postawie udało się oczyścić teren wokół szkoły. Gratulacje !

 

 

10. września 2023 r. została beatyfikowana Rodzina Ulmów – o tym wydarzeniu rozmawialiśmy na lekcjach wychowawczych , wykonywaliśmy gazetki tematyczne , przeprowadzony został test poświęcony tej niezwykłej rodzinie.

Uczniowie przygotowywali również prezentacje .Jedna z nich autorstwa Sebastiana Chabko została wyróżniona i zaprezentowana na spotkaniu .W temat wprowadziła obecnych p. Dyrektor , zwracając uwagę , czym jest odwaga i poświęcenie w czasie wojny i kiedy czujemy się bezpieczni.

Następnie Sebastian przedstawił historię ,,Zwykłej – niezwykłej Rodziny’’. Przedstawiane informacje uzupełniała p. Alicja Karbowniczyn .Spotkanie zakończyła piosenka o błogosławionej Rodzinie

Montaż słowno- muzyczny był jednym z działań , w ramach Tygodnia Humanistycznego.

Dziękujemy p. Alicji Karbowniczyn i p. Joannie Wróbel za przygotowanie spotkania.

 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO – „ Był taki wrzesień – jest taki wrzesień”

W poniedziałek 4 września uroczystą mszą święta i apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024 – ważny moment w życiu uczniów i całej społeczności szkolnej. Uczniowie w części artystycznej przypomnieli nam tragiczne losy polskich dzieci w dniu rozpoczęcia II Wojny Światowej. Następnie wierszem i piosenką pożegnaliśmy wakacje i pewnym krokiem przywitaliśmy nowy rok szkolny.

Pani dyrektor Bożena Mielnikiewicz w swoim przemówieniu serdecznie wszystkich powitała, ciepłe słowa kierując w stronę uczniów i życząc im wielu sukcesów oraz owocnego odkrywania świata, budowania relacji i rozwijania zainteresowań i pasji. Szczególną uwagą obdarzyła pierwszoklasistów, którym towarzyszyli dumni rodzice. Najmłodszym życzymy radości z wielkiej przygody, jaką jest nauka. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością wójt gminy Bircza oraz panowie sołtysi. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami. Były to radosne spotkania i powakacyjne rozmowy. Przed nami czas wyzwań, ale przede wszystkim możliwości by dostrzegać piękno świata, dzielić się dobrem i kierować się prawdą.

Drodzy uczniowie! Życzymy Wam wielu sukcesów, otwartych na myślenie głów, chęci do pracy, fajnych przyjaźni! Do następnych wakacji już tylko wrzesień, październik, listopad, grudzień i… Zleci, ani się nie obejrzymy!

WSPANIAŁEGO ROKU SZKOLNEGO!

 

 

 

Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023 dobiega do końca. Uroczystość rozpoczęła się zabawnym programem w wykonaniu przedszkolaków. Maluchy wprowadziły wesoły nastrój, ich krótka recytacja, piosenki i taniec rozbawiły całą zgromadzoną publiczność. Kolejnym punktem programu było przekazanie Sztandaru Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej. Od dziś tę zaszczytną funkcję będzie pełnił nowy Poczet Sztandarowy w składzie uczniów klasy siódmej i ósmej.

Następnie odbyło się wręczenie świadectw absolwentom, uczniom wyróżnionym w nauce i zachowaniu, uhonorowanych nagrodami p. Wójta Grzegorza Gągoli, wyróżnionych za wzorową frekwencję, reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym, wręczenie pochwał dyrektora szkoły i listów gratulacyjnych dla rodziców.

Pani dyrektor podziękowała rodzicom podkreślając ich ogromne zaangażowanie w życie szkoły, bezinteresowność i życzliwość. Podziękowała przyjaciołom szkoły za owocną współpracę w roku szkolnym 2022/2023.

Wszystkim zebranym życzyła wspaniałych wakacji, niezapomnianych wrażeń, dobrego i bezpiecznego odpoczynku.

 

 

Zakończenie klasy 8

I stało się! 22 czerwca 2023, pierwszy raz w historii Szkoły Podstawowej w Leszczawie Dolnej, gościliśmy w jej murach panią Elżbietę Jaworowicz z programem „ Sprawa dla Reportera”. Pani Jaworowicz próbowała rozwikłać kwestię opuszczenia tej zacnej szkoły przez klasę ósmą. Przyszli absolwenci poddani byli powtórnemu egzaminowi. Szczęśliwie, poradzili sobie znakomicie i zgodnie z planem nie trzeba organizować dla nich 9 klasy – nawet dla tego, co bardzo chciał zostać, bo mama jest.😃

Tym jakże humorystycznym przedstawieniem klasa 8 żegnała się z całą społecznością szkolną. Szczerym podziękowaniom gronu nauczycielskiemu i cudownym rodzicom nie było końca, a oprócz śmiechu pojawiły się również łzy wzruszenia.

W słowach skierowanych do absolwentów pani dyrektor Bożena Mielnikiewicz pokazała jak ważne w życiu są wszystkie umiejętności, które uczniowie nabyli podczas nauki w szkole podstawowej.

Drodzy Absolwenci życzymy Wam samych trafnych wyborów i powodzenia w szkołach średnich, aby Wasze marzenia sięgnęły gwiazd, a ponieważ szkoła średnia to jeszcze nie dorosłość pamiętajcie że zawsze macie przy sobie Waszych cudownych rodziców.

Bo jak nie Wy to kto ???!!!

Zakończenie klasy 3

21 czerwca 2023

Pięknym, dostojnym i eleganckim tańcem narodowym – polonezem, klasa 3 rozpoczęła przedstawienie kończące pierwszy etap nauki w SP w Leszczawie Dolnej. Dzieci podzieliły się wzruszającymi wspomnieniami z okresu nauki i zabawy od przedszkola aż do chwili obecnej. Wspominały ukochaną panią Basię Wysocką – od przedszkola tę samą, naukę pisania, czytania, liczenia oraz liczne wycieczki. W przedstawieniu nie zabrakło wesołych tańców w kolorowych strojach oraz piosenek. „ Czas rozwinąć skrzydła” – mogliśmy przeczytać na pięknej dekoracji. Choć trudno i smutno pożegnać się z zabawą i Panią, która niejednokrotnie na pewno okazywała się być szkolną mamą to warto wiedzieć, że pora iść dalej, wyżej, zdobywać więcej i szeroko rozwinąć skrzydła już w czwartej klasie.

W dniu 7. czerwca klasa VI wraz z wychowawczynią i koleżanką z klasy VIII wybrała się na wycieczkę z okazji Dnia Dziecka do Ustrzyk. W Ustrzykach spacerowaliśmy po parku " Pod Dębami", zwiedzaliśmy Rynek oraz Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną Fundację Bieszczadzką. Na koniec pizza w Orliku i lody.

 

Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w naszej szkole zorganizowany został wielki, rodzinny piknik. Punktualnie o godzinie 9 pani dyrektor złożyła dzieciom serdeczne życzenia i zapoznała z programem dziecięcego święta. Na dzieci czekały konkursy, mecze siatkówki i piłki nożnej, tańce i opalanie na kocykach, ponieważ pogoda dopisała. W organizację tego wspaniałego święta włączyli

się cudowni rodzice przygotowując dla pociech kiełbaski z grilla, i inne smakołyki. Dziękujemy za zaangażowanie również panu Władysławowi Skrętkowskiemu, który wyczarował dla każdego dziecka watę cukrową na patyku.

 

 

 

Gminne Biegi Przełajowe w Leszczawie Dolnej

30 maja nasza szkoła organizowała zawody w biegach przełajowych dla dzieci. W wydarzeniu tym oprócz uczniów SP w Leszczawie Dolnej wzięli udział uczniowie z następujących szkół: SP w Lipie, SP w Birczy, NSP w Żohatynie. W pięknym plenerze i przy słonecznej pogodzie sportowcy rywalizowali o punkty oraz najlepsze miejsca na podium.

Uczestnicy mogli wziąć udział w jednej z dwóch kategorii biegów: Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Oto klasyfikacja:

Igrzyska Dzieci - klasyfikacja drużynowa ( dziewczęta):

I miejsce SP Leszczawa Dolna

II miejsce SP Bircza

Igrzyska Dzieci – klasyfikacja indywidualna ( dziewczęta): I miejsce – Emilia Pacławska SP Leszczawa Dolna, II miejsce – Klaudia Stadnik SP Bircza, III miejsce – Julita Pacławska SP Leszczawa Dolna

Igrzyska Dzieci – klasyfikacja drużynowa ( chłopcy):

I miejsce SP Bircza

II miejsce SP Leszczawa Dolna

III miejsce SP Lipa

Igrzyska Dzieci - klasyfikacja indywidualna ( chłopcy): I miejsce – Kacper Wilgucki SP Bircza, Mateusz Wilgucki SP Bircza, Mateusz Fedków SP Bircza

Igrzyska Młodzieży Szkolnej – klasyfikacja drużynowa ( dziewczęta):

I miejsce SP Leszczawa Dolna

II miejsce NSP Żohatyn

Igrzyska Młodzieży Szkolnej – klasyfikacja indywidualna ( dziewczęta): I miejsce – Julia Głowacz SP Leszczawa Dolna, II miejsce - Aleksandra Kubrak NSP Żohatyn, III miejsce – Patrycja Mikoś NSP Żohatyn

Igrzyska Młodzieży Szkolnej – klasyfikacja drużynowa ( chłopcy)

I miejsce – SP Bircza

II miejsce – NSP Żohatyn

III miejsce – SP Leszczawa Dolna

IV miejsce - SP Lipa

Igrzyska Młodzieży Szkolnej – klasyfikacja indywidualna ( chłopcy): I miejsce – Piotr Segelin SP Bircza, II miejsce – Michał Łukasiewicz SP Bircza, III miejsce – Adrian Hyliński NSP Żohatyn

Przy okazji Igrzysk Gminnych zorganizowane zostały biegi dla najmłodszych dzieci SP Leszczawa Doln – oddział 0. Maluszki wykazały wielką moc w pokonywaniu przełaju i wszystkie szczęśliwie dobiegły do mety. Zawody te, to ukazanie piękna sportu – szczególnie lekkiej atletyki, ducha rywalizacji, wspólnego dopingowania oraz integracji dzieci i nauczycieli szkół Gminy Bircza.

 

 

„ Dwudziesty Rodzinny Rejs” – XX Wiosenny Festyn Rodzinny

Ostatnia niedziela maja w Leszczawie Dolnej to wielkie Święto Rodziny. 28 maja 2023 r. podczas XX Wiosennego Festynu Rodzinnego pt. „ Dwudziesty Rodzinny Rejs” wszystkie rodziny: ta szkolna i nasze domowe wypłynęły w słoneczny i radosny rejs, którego celem było wspólne, rodzinne świętowanie, a Leszczawa przynajmniej na chwilę pełniła rolę gminnego centrum kultury. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. której przewodniczył Jego ekscelencja ks. Krzysztof Chudzio - biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Około godziny 14:00 zebrani zgromadzili się na placu przy świetlicy, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

Na wszystkich uczestników spotkania czekało wiele atrakcji, zarówno na scenie jak i na placu wokół świetlicy. Program rozpoczął występ najmłodszych artystów z naszej szkoły, który wprowadził w nastój rodzinnego świętowania. Na scenie wystąpili marynarze, piraci, syreny a nawet złota rybka. Były tańce, wesołe piosenki i mnóstwo serdeczności skierowanych do najważniejszych osób: mamy i taty. Wszystko to na tle przepięknej scenerii morza, statków i żaglowców. Cały występ dzieci i młodzieży szkolnej utrzymany był w marynarskiej tonacji. W tym dniu gościliśmy również: Zespół „ Arkan”, „ Brzozoki” i „ Akwarium” . Podziwialiśmy ich przepiękne tańce, kabaret i wokal.

Największą atrakcją dla dzieci były dmuchane zjeżdżalnie i wata cukrowa. Wszyscy zebrani mogli rozkoszować się kiełbaskami z grilla, ciastkami a najsłodszą niespodziankę stanowił tort okolicznościowy, wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Leszczawa Dolna. Tort również nawiązywał do morza i zachwycał nie tylko wyglądem ale przede wszystkim smakiem. Impreza powoli przechodzi do historii, ale wśród mieszkańców z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Takie wydanie festynu zdarza się raz na kilka lat.

Piknik swoją obecnością zaszczycili, p. Marek Rząsa – poseł na sejm RP, ks. Artur Janiec – Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ks. Witold Burda – postulator rodziny Ulmów, ks. Bogdan Cisek – proboszcz Leszczawy Dolnej a ponadto przedstawiciele władz samorządowych z p. wójtem Grzegorzem Gągolą, p. Kazimierzem Capem i radnymi , p. Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, p. Jerzy Góralewicz – Sekretarz Powiatu Przemyskiego, p. Barbara Stawarz – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, p. Rafał Kijanka dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, p. Jolanta Majewska – kierownik Centrum Terapii i Rehabilitacji w Przemyślu, p. Bogumiła Sowa – Wiśniowska – Skarbnik Gminy Bircza, p. Wiesława Matusz – Kierownik GOPS w Birczy, p. Sylwia Grygier – Dyrektor GOKSiT w Birczy, p. Albin Pacławski – Prezes OSP w Leszczawie Dolnej, przedstawiciele PSP, SOK, dyrektorzy szkół w Gminie Bircza, nauczyciele emerytowani, sołtysi, przedstawiciele policji, i inni. Tak duże przedsięwzięcie , jakim jest Piknik Rodzinny to wielkie wyzwanie dla organizatorów.

Cytując słowa Jana Pawła II – „ Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. XX Piknik Rodzinny to wspaniała okazja do wyrażenia wdzięczności za serce okazywane innym, ciche niezauważalne gesty, uśmiech i cierpliwość, bezinteresowność, a także za wsparcie i pomoc instytucji samorządów firm i indywidualnych osób. A są to: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Oddział „TUW” w Jarosławiu, Zakład Produkcyjno – Usługowy Tartak S.C. „ Sowa”, Bank Spółdzielczy Żurawica, Biuro poselskie p. Bogdana Rzońcy, Pośrednictwo Ubezpieczeniowo – Finansowe Ewa Pacławska, „Wypiek ciast na zamówienie” – p. Elżbieta Staszkiewicz, Hurt-Detal Aneta Bik – hurtownia owoców i warzyw, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc chłopska” w Birczy, Biedronka, KGW Leszczawa Dolna, KGW Leszczawka, SOK Zagórz, Jednostka Wojskowa 3233 Żurawica, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przemyśla, p. Andrzej Pacławski, p. Dominika Karbowniczyn, Firma BP KOMP Paweł Brzózka, Firma Eurobus, Firma „ Szwagier”.

Dziękujemy zatem za ogromne wsparcie, życzliwość i bezinteresowność wszystkim, sponsorom, darczyńcom, rodzicom i przyjaciołom Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. B. Markiewicza w Leszczawie Dolnej. Do zobaczenia za rok.

 

 

Pielgrzymko - wycieczka uczniów klasy III do Łagiewnik i Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Łagiewnikach w Muzeum Jana Pawła II oglądając wystawę pt. " Kim jest człowiek z całunu" Mszę Świętą sprawował nasz ksiądz Bogdan w kaplicy kapłańskiej, gdzie znajduje się płyta z relikwiami Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie obowiązkowo odwiedziliśmy Smoka. Byliśmy pod Wawelem, w Smoczej Jamie, na Rynku oraz w Sukiennicach. Ciekawą atrakcją dla dzieci było Muzeum Iluzji, Gabinet Luster i wirtualna jazda rollercoasterem, a krakowskie żelki cieszyły się ogromnym powodzeniem i smakowały wyśmienicie. Z piosenką na ustach wróciliśmy do domu.

 

 

XX Wiosenny Festyn Rodzinny 28 maja 2023 Świetlica Wiejska w Leszczawie Dolnej Zapraszamy!

 

 

 

„Bo ja jestem Polak mały, taki silny taki śmiały …” – słowami tej pięknej piosenki utalentowane przedszkolaki SP im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej rozpoczęły występ czczący Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

Dnia 28 kwietnia 2023 roku cała społeczność szkolna uczestniczyła w wyjątkowym montażu słowno – muzycznym przygotowanym również przez uczniów klasy VIII i V. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego XVIII- wieczna szlachta wystąpiła z inscenizacją, tematycznie związaną z 232 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Całość przedstawia przeplatały wiersze i piosenki patriotyczne.

Poprzez „żywą lekcję historii” uczniowie przybliżyli zebranym tło historyczne majowego święta. Przypomnieli, że wydarzenia z tamtych lat miały istotny wpływ na kształtowanie się losów narodu polskiego.

Wyrazem włączenia się w obchody tego ważnego święta był galowy strój każdego ucznia oraz biało – czerwone kotyliony. Pamiętajmy, święto narodowe to dzień naszej dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

 

 

22. kwietnia 2023 w gminie Bukowsko odbył się „ Dzień Dobra”, na którym nasi uczniowie z klas I-III wystąpili gościnnie z programem artystycznym „ Familiada”.

 

 

 

Uczciliśmy Święto Chrztu Polski i 83. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej

9. kwietnia 2019 roku w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „ Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy uroczystość ta jest Świętem Państwowym obchodzonym 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznawana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z ważniejszych dat w historii Polski, którą uznaje się za początek Państwa Polskiego. Akt przyjęcia chrztu uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju. Przez chrzest i przez chrystianizację Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej. Społeczność szkolna podczas montażu słowno-muzycznego poznała krótki rys historyczny związany z tym wydarzeniem. Teksty uzupełnione były prezentacją.

Drugą część uroczystości poświęciliśmy 83. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, bowiem 13. Kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dramat Katynia porusza nas wszystkich swoją tragedią, nie wolno o nim zapomnieć. Katyń to - zbrodnia ludobójstwa, jedno z najkrwawszych przestępstw, zbrodnia przeciwko ludzkości, nierozliczona i nieosądzona przez żadną międzynarodową konstytucję. Uczennice klasy VIII podczas swojego występu przypomniały, że pamięć o Katyniu nie może być wymazana z pamięci. Dziękujemy Kasi i Michałowi Mielnikiewiczom za wzruszające wykonanie „Ciszy” i Dominice Pisz za piosenkę „ Biały Krzyż”. W tegorocznej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Motocyklistów Patria, którzy wielokrotnie na motocyklach odwiedzili miejsce kaźni. Pan Wojciech Krupa opowiadał o mordzie na tysiącach Polaków bez wyroku sądu i pogwałceniem wszelkich praw. Wspominał odwiedzane miejsce, spotkania z Polakami. Dopełnieniem wypowiedzi była prezentacja z rajdu katyńskiego. Na zakończenie nagrodzono uczniów kl. VIII za wypowiedź literacką: „ Jak współcześnie młodzież rozumie patriotyzm?”. Akademię przygotowała pani A. Karbowniczyn i pan J. Wróbel.

 

 

,,Wielkanoc! Wielkanoc!

Wielka radość w sercu,

gdy stąpasz po świecie

- kwitnącym kobiercu,

Na stole pisanki tęczą malowane.

Wśród zieleni trawy – cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny.

Wielkanoc – i wielkie spotkanie rodziny’’

Nadeszła tak długo oczekiwana wiosna, a wraz z nią Święta Wielkanocne – najważniejsze święta dla każdego chrześcijanina. Zgodnie z tradycją w naszej szkole celebruje się to wydarzenie organizując uroczystą akademię. Nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez jej tradycji i symboli – pisanek, baranka, zajączka, wielkanocnej baby czy mazurka. Uczniowie z klas 4, 5 oraz 8 wprowadzili nas w ten niezwykły świąteczny czas i przypomnieli, co znaczą dla nas Triduum Paschalne oraz wielkanocne symbole: palma wielkanocna, jajko, baranek, chleb. Ich występ obejrzeliśmy z ogromną przyjemnością. Wysłuchaliśmy też pięknych życzeń Pani Dyrektor Bożeny Mielnikiewicz oraz Wójta Gminy Bircza - Pana Grzegorza Gągoli. Teraz jeszcze bardziej jesteśmy świadomi istoty nadchodzących świąt Wielkiej Nocy.

Przy okazji tej kolorowej akademii podsumowany został Pierwszy Szkolny Konkurs na Palmę Wielkanocną zorganizowany przez Panią Małgorzatę Wandrowską. W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy 4 i 5. Dzieci zajęły następujące miejsca:

I miejsce Karolina Kaczmarska kl. 4 oraz Emilia Pacławska kl. 5

II miejsce Anita Stachura kl.4 oraz Mateusz Kuczyński kl. 5

III miejsce Julita Pacławska kl. 4 oraz Łukasz Karbowniczyn kl. 4

Wyróżnienie Oliwia Pacławska, Krzysztof Brzeżawski, Maja Wiśniowska

Wiosną Talenty Rosną !

Jak się okazuje nasza szkoła to prawdziwa kopalnia talentów, ponieważ tegoroczni trzecioklasiści nieustająco zdobywają zaszczytne miejsca w różnych konkursach. Były to: VII Gminny Konkurs Matematyczny klas III, Gminny Konkurs Ortograficzno-Gramatyczny „ Mistrz Ortografii” oraz Gminny Konkurs „ Pisanki, kraszanki…”. Uczniowie zdobyli następujące miejsca:

Konkurs ortograficzny

Krzysztof Krawczyk – III miejsce

Konkurs matematyczny

Kamil Hajnold – I miejsce

Krzysztof Krawczyk II miejsce

 

Konkurs pożarniczy

Kim chcesz zostać w przyszłości? - STRAŻAKIEM! Na pewno niejeden uczeń z SP w Leszczawie Dolnej ma takie marzenia. Wiedząc, że marzenia warto spełniać, nasi uczniowie wzięli udział w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom” zorganizowanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Aby przystąpić do tak prestiżowego konkursu, dzieci musiały się wykazać szeroką wiedzą na temat techniki pożarniczej, przepisów przeciwpożarowych czy praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym. A oto efekty pracy uczniów:

I grupa dzieci ( klasy I-IV)

Kamil Hajnold – 2 miejsce

Krzysztof Krawczyk – 3 miejsce

Oliwia Pacławska – finalista

II grupa dzieci ( klasy V-VIII)

Jakub Mielnikiewicz – 2 miejsce

Jarosław Hajduk - finalista

 

W ostatnim czasie w naszej szkole odbyło się kilka różnych konkursów i zawodów sportowych: zawody sportowe w piłce nożnej dla chłopców i dziewcząt, zawody sportowe w tenisie stołowym, konkurs plastyczny, na prezentację multimedialną i konkurs literacki organizowany w związku z Światowym Dniem Wody oraz ogólnopolski konkurs pt. „ Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Uczniowie wzięli udział również w konkursie pt. „ Liściaste Zwierzaki” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Bircza. Podczas piątkowego, szkolnego apelu nastąpiło ich podsumowanie. Organizatorzy konkursów zadbali o to, aby wszyscy uczestnicy, nie tylko laureaci głównych miejsc, zostali nagrodzeni za zaangażowanie i wysiłek włożone w udział w zmaganiach. A oto laureaci poszczególnych konkursów.

 

 

 

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca dzieci z klas 0-3 pojechały do GOKSiT w Birczy na film animowany " Sezon na misia 4" oraz warsztaty, na których wykonały zajączka wielkanocnego. Następnie mali artyści udali się na posiłek - pizzę.

 

 

 

Z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny uczniowie z klas 4-8 wybrali się wraz z wychowawczyniami do Kina Helios w Przemyślu. Film pt.” Ant-Man i Osa” przeniósł widzów w odległe galaktyki niezwykłego kwantowego świata, gdzie superbohaterowie podczas swojej misji mierzą się z nieznanymi dotąd stworzeniami. Przekraczają również granice tego, co jak dotąd uważali za niemożliwe. Dzięki temu dobro znowu mogło wygrać ze złem. Po seansie wszyscy ochoczo wybrali się na wiosenne zakupy. Oficjalnie wiosnę uważamy za rozpoczętą.

 

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 13 oraz 14 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów SP w Leszczawie Dolnej. Pierwszego dnia dzieci zaangażowały się chętnie w śpiew oraz naukę rekolekcyjną poprowadzoną przez ks. Mateusza Rutkowskiego. Ksiądz rekolekcjonista udzielił młodzieży cennych wskazówek w dążeniu do stawania się dobrym chrześcijaninem. Następnie wspólnie przeżywaliśmy stacje Drogi Krzyżowej. W drugim dniu rekolekcji uczniowie wraz z gronem pedagogicznym uczestniczyli we Mszy Świętej. Wspólna modlitwa pozwoliła uczniom głębiej przeżyć czas Wielkiego Postu oraz przybliżyć się do Pana Jezusa.

 

 

 

Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów”. Za wszystkie ciepłe słowa, kwiaty, uśmiech i słodkości dziękujemy naszym wspaniałym mężczyznom, tym małym i tym dużym. Szczególnie miłym akcentem był program artystyczny „ Młodzi piękni” , dzięki któremu poznaliśmy znaczenie imion naszych Pań, najnowsze trendy panujące w modzie dla „nauczycielek” poszczególnych przedmiotów i etapów. I chociaż cała sala najlepiej bawiła się przy piosence „ Przez Twe oczy zielone”, to absolutnym hitem tego dnia był utwór „ Będziesz moja Panią” w wykonaniu p. Ireneusza Pawliszyna. Drodzy Panowie naszej szkolnej społeczności z okazji Dnia Mężczyzn życzymy Wam szacunku , wszelkiej pomyślności, siły i odwagi, gdyż „ Chłopaki nigdy nie płaczą”.

Walentynki!!!

Jeśli zdziwiona jest twoja minka

Z jakiej okazji ta walentynka

Przecież dzisiaj jest czternastego

Święto każdego zakochanego! 😍❤️❤️

Dzisiaj w naszej szkole młodzież z klasy 8 i 6 zorganizowała pocztę walentynkową. Każdy uczeń mógł wrzucić swoją walentynkę do skrzynki. Dziękujemy dziewczynkom za zrobienie walentynek a chłopcom za zrobienie pięknego pudełka.

„ Niech żyje bal”

Ach, co to był za bal…! Niezwykły, niezapomniany, którego głównymi bohaterami byli dziadkowie. 11 lutego w Szkole Podstawowej im. bł. Ks. B. Markiewicza w Leszczawie Dolnej odbyło się spotkanie poświęcone dwóm bardzo ważnym osobom w życiu każdego dziecka, babci i dziadkowi. Osobom, które jak mówiła p. dyrektor mają srebrne włosy i złote serce przepełnione niekończącą się miłością, czułością, życiową mądrością, którą nieustannie obdarzają swoje wnuczęta. Program rozpoczął się Mszą Św. sprawowaną przez ks. Biskupa Stanisława Jamrozka, ks. Artura Jańca – dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej, i ks. Bogdana Ciska – proboszcza parafii. Kolejnym punktem programu była „ Familiada”, w której rywalizowały drużyny Babci Klementyny i Dziadka Feliksa. Ponadto na scenie wystąpiły przedszkolaki z wesołym tańcem, „ Smerfy” z klasy I i uczniowie klasy II w tańcu „ Takie tango”. Uroku całej uroczystości dodały przepiękne stroje artystów na tle zimowej scenerii wokół okna domu dziadków. Świetne przygotowanie, pełne humoru scenki to zasługa pań: Agnieszki Buchowskiej, Barbary Cebeńko, Wioletty Krotoszyńskiej i Barbary Wysockiej. Kolejny raz sala wypełniła się poi brzegi, bardzo duża frekwencja, łzy wzruszenia, uśmiech i radość to najlepsza zapłata za trud i ogromne zaangażowanie rodziców i nauczycieli w przygotowanie takiego przedsięwzięcia. Był to dzień pełen niespodzianek, bo oprócz przedstawienia był walczyk czekoladowy, babcie otrzymały kolorowe kotyliony a dziadkowie muchy, były tańce przy muzyce zespołu „ Mecenas”, poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Leszczawki i okolicznościowy tort. Pani dyrektor Bożena Mielnikiewicz życząc dziadkom nieustającego zdrowia i wszelkiej pomyślności już dzisiaj zaprosiła wszystkich na zabawę karnawałową za rok, a wnukom przypomniała, że najlepiej smakuje „ Herbatka u Babci i Dziadka”.

 

Ferie na sportowo

24. stycznia nasi uczniowie wzięli udział w Zimowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanym przez Stowarzyszenie „ Sportowy Duch ” w Birczy. Szkołę Podstawową w Leszczawie Dolnej dumnie reprezentowały cztery drużyny piłkarskie: młodsze dziewczynki ( klasy 4, 5), starsze dziewczynki ( klasy 7 i 8 ), młodsi chłopcy ( klasy 4, 5, 6), starsi chłopcy ( klasy 7 i 8 ). Po dzielnej i zaciętej rywalizacji do samego końca, wszystkie drużyny uplasowały się na podium zajmując następujące miejsca:

Młodsze dziewczynki – miejsce II

Starsze dziewczynki - miejsce I

Młodsi chłopcy – miejsce II

Starsi chłopcy - miejsce III

Zawodników do turnieju przygotował pan Lucjan Mielnikiewicz, który również współsędziował rozgrywki. Niezależnie od wyników uczniowie WYGRALI wspaniale spędzony dzień, ruch i zdrowie oraz nowe umiejętności, a oddani kibice niezapomniane wrażenia. Wszystkim gratulujemy dużego zaangażowania oraz wyników. Brawo !!!

Film podsumowujący projekt " Wezwanie dla Ziemian - ratujmy, co zagrożone" realizowany przez Stowarzyszenie " Przyjazna szkoła" w ramach programu Działaj Lokalnie Fundacji Bieszczadzkiej

https://youtu.be/dxvVg_RS9ho

 

 

" Betlejemskie Cuda"

 

 

Jasełka

Ogarnęła nas magia Świąt Bożego Narodzenia, gdy zgasły światła i usłyszeliśmy „Wśród Nocnej Ciszy”, które rozpoczęło strażackie spotkanie opłatkowe. Uczniowie klasy III, IV i VI przedstawili jasełka „Betlejemskie cuda” dedykując je wszystkim zebranym w Świetlicy Wiejskiej w Leszczawie Dolnej. Program przygotowały p. B. Wysocka i p. K. Łaski.

 

 

Paczuszka

Kolejny raz powodzeniem zakończyła się akcja „Paczuszka dla maluszka”. W tym roku oprócz szkoły włączyli się do niej mieszkańcy Leszczawy Dolnej. Dzięki gorącym sercom i wielkiej hojności obdarowaliśmy podopiecznych Fundacji „Małych Stópek”. Razem z najlepszymi świątecznymi życzeniami wszystkie dary przekazane zostały do Domu Matki i Dziecka i Domu Dziecka „Maciek” w Przemyślu. Koordynatorem akcji była p. M. Hop, p. B. Wysocka i ks. B. Cisek.

 

Wyjazd do GOKSiT

15 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I, II mogły bliżej poznać Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Birczy. Dla niektórych zupełnym zaskoczeniem była sala kinowa. Wszelkie wątpliwości znikły, kiedy dzieci usiadły w wygodnych fotelach, a na dużym ekranie pojawiły się „Święta Angeli 2”.

Bajka dostarczyła wiele pozytywnych emocji i jak przystało na bajkę skończyła się dobrze. Kolejnym punktem do odwiedzenia była biblioteka gminna. Dzieciaki uczestniczyły w mini warsztatach czytelniczych na zakończenie, których otrzymały książkę w ramach programu „Mała książka, wielki człowiek”. Na zakończenie wykonali jeszcze bombkę choinkową, którą pomalowały według wzoru lub własnego uznania. Za gościnność bardzo dziękujemy pani Sylwii Grygier – dyrektor GOKSiT w Birczy.

 

I było prawie jak w wierszu W. Chotomskiej :

„ Pewien dzieciak w mikołajkowy ranek wstał, by upiec zapiekaniec….

Nie minęła ni godzina stały dzieci u drzwi młyna…”.     

Tym razem „ Starego Młyna” w Ustrzykach Dolnych. Dla większości dzieciaków młyn, to zabytek, coś o czym czytają tylko w bajkach. A przecież warto wiedzieć skąd bierze się mąka, podstawowy składnik każdego chleba. Taką edukacyjna wycieczkę połączona z praktycznym pieczeniem tradycyjnych  „ proziaków” i ulubionej pizzy- zapiekańca zorganizowały p. A. Buchowska, p. B. Cebeńko, p. W. Krotoszyńska i p. B. Wysocka swoim wychowankom. Dzieci nie tylko poznały tajniki pieczenia, ale miały okazję samodzielnie wykonać potrawy, a takie smakują najlepiej. Ponadto przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi „ Słowianie” w przepięknych strojach. W długich koszulach, tunikach, sukniach, chustach a przede wszystkim kwiecistych wiankach i delikatnych kapelusikach uroczo wyglądały zarówno panie jak i wszystkie dzieciaki. I tak to dzieci zmieniły nie tylko miejsce ale przeniosły się w czasie. W czasie dalekim od nowoczesności, bez komórek i telewizorów, czasie, gdzie ludzie byli sobie bliżsi. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie muzeum przyrodniczego. Tam dzieci dowiedziały się „ Co w lesie piszczy?” i nie tylko. I chociaż tygrysek okazał się największą atrakcją, to zapewne zapamiętają najpopularniejszych mieszkańców naszych lasów. Najważniejszą jednak niespodzianką tego dnia był Święty Mikołaj, który jak zwykle nie szczędził prezentów i wszystkich hojnie obdarował. W podziękowaniu dzieci zadedykowały mu piosenki i pozdrowienia od całej szkolnej społeczności, no i oczywiście zaproszenie na przyszły rok. Dzień pełen wrażeń zakończył się szczęśliwie, wróciliśmy do domów i będziemy rozpamiętywać i marzyć , może o tym co się jeszcze może zdarzyć?

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA I DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

I chociaż to nie był wieczór wróżb i czarów, a raczej poranek to zabawa jak zwykle udana. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych wróżb wynikających z rozkładu kart, przepowiadanie przyszłości z kubeczków, losowanie imienia przyszłej żony i męża.

Oprócz śmiesznych wróżb były tańce i pląsy w rytm wesołej muzyki. Na parkiecie wirowały wróżki, czarodziejki, księżniczki smerfy i inne postaci z e znanych bajek. Gdy zabawa na dobre się rozkręciła, największa czarownica, a może „Baba Jaga” przyleciała na prawdziwej miotle.

Kto wcielił się w jej rolę? – zobaczcie sami.

Miękki, puchaty i taki z łatką. Swoje święto obchodziła również najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

 

 

 

Podsumowanie projektu „Wezwanie dla Ziemian…”

28.listopada podsumowano projekt „Wezwanie dla Ziemian – ratujmy co zagrożone”. Program to cykl działań poświęconych ochronie przyrody, podnoszeniu świadomości ekologicznej uczniów i ich rodzin. W ramach projektu odbyły się konkursy poetyckie, plastyczne i fotograficzne, spotkanie międzypokoleniowe i wycieczka z ekologią w tle.

Koordynatorem tego projektu była p. K. Łaski a współorganizatorami były p. M. Hop i p. B. Wysocka. W spotkaniu uczestniczyła p. R. Kapuścińska-Frankowska, która podziękowała za zorganizowane działania podtrzymujące przyjaźń człowieka z Ziemią. Program urozmaicił występ uczniów klasy III z utworem „Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem”.

„Paciorki do nieba”

Wspólną modlitwą zakończył się projekt „Paciorki do nieba”, którego koordynatorami byli pani A. Karbowniczyn i ks. B. Cisek. Cała społeczność szkolna, rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście polecili Panu Bogu wszystkie nasze codzienne sprawy, radości i smutki, uśmiechy, naukę, kolegów i koleżanki.

Za wzorową frekwencję w nabożeństwach różańcowych nagrodzeni zostali: Julita i Emilia Pacławskie, Marcin i Mateusz Kuczyńscy, Lena Czerwiwiec, Michał Podolak i Julia Sitarz. Dzieci otrzymały również nagrody za najpiękniejszy różaniec, a postarały się bardzo, bo były takie: z drewna, muszelek, orzechów. Wszystkim smutnym, pochmurnym i zmartwionym zadedykowano piosenkę „Carlo przyjacielu”.

 

 

W ramach projektu " Wezwanie dla Ziemian - ratujmy co zagrożone" w dniu 24 listopada uczniowie klasy III z wychowawczynią Barbarą Wysocką pod kierunkiem pani Emilii Baraniewicz z Nadleśnictwa w Birczy wykonali kule spożywcze dla ptaków, które następnie zawisły na drzewach przy szkole. Wykonanie kul poprzedziła prelekcja pani Emilii. Uczniowie rozpoznawali i nazywali ptaki, które odlatują, przylatują i zimują u nas. Pani Emilia opowiedziała nam czym możemy dokarmiać ptaki a czego nie wolno wsypywać do karmnika, żeby nie zaszkodzić ptakom. To był dobrze wykorzystany i ciekawie spędzony czas.

 

Dzisiaj tj.23 listopada mieliśmy okazję obejrzeć spektakl teatralny „Baśnie Pana Andersena”, wystawiany w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Teatr oglądany na żywo był dla nas prawdziwą kulturalną ucztą. Piękne dekoracje, wspaniałe stroje, muzyka, gra świateł i dialog aktorów z dziecięcą publicznością – wszystko to sprawiło, iż przez ponad godzinę byliśmy w świecie fantazji, do którego zaprosił nas sam Pan Andersen. Pisarz miał pewien problem – smuciło go zbytnie unowocześnianie bajek. Ponadto sądził, iż dzieci nie znają jego twórczości. Na szczęście my, Brzydkie Kaczątko oraz Gerda i Kaj udowodniliśmy Panu Andersenowi, że doskonale znamy i uwielbiamy wszystkie jego dzieła! Przy okazji przypomnieliśmy sobie kilka cennych prawd. Brzydkie Kaczątko nauczyło nas, że nie wolno krytykować innych, Ołowiany Żołnierzyk pokazał nam potęgę odwagi, zaś Calineczka udowodniła, iż o wielkości świadczą: dobre serce i pokora. Czekamy na kolejną przygodę z teatrem! Kolejnym naszym punktem wycieczki były warsztaty w Przemyskiej Bibliotece Publicznej na temat „ Koncentracja, spostrzegawczość , refleks”. Poprzez ciekawe ćwiczenia i zabawy rozwijaliśmy swoje zdolności. Miło i wesoło spędziliśmy ten dzień.

18. listopada najstarsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Edukacja-Praca-Kariera” organizowanych podczas Dni Otwartych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. W ramach warsztatów ósmoklasiści, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia, zapoznali się z ofertą edukacyjną przemyskich szkół ponadpodstawowych różnego typu. Była to również doskonała okazja do nawiązania kontaktu z nauczycielami oraz uczniami tych placówek.

 

10 listopada odbył się 7. Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej. Udział w Festiwalu wzięli uczniowie naszej szkoły. Klasa II pod opieką p. Barbary Cebeńko, klasa III p. Barbary Wysockiej, klasa IV – p. Doroty Głowacz, chór szkolny oraz solistka z kl. VIII pod kierunkiem p. Ireneusza Pawliszyna. Nie zabrakło też widzów, rodziców dzieci, którzy tego dnia przyszli posłuchać i wspólnie świętować z nami zbliżający się dzień 11 listopada!

 

 

Jakie były polskie drogi do niepodległości usłyszeliśmy w programie słowno – muzycznym przygotowanym z okazji Święta Niepodległości. Spotkanie rozpoczęła piosenka „ Żeby Polska była Polską” w wykonaniu p. Lucjana Mielnikiewicza. Wszystkie utwory, wszystkie wiersze, piosenki i pieśni patriotyczne nawiązywały do historii dróg wiodących do wolności, niepodległości. Słowo ojczyzna, miłość, wiara i nadzieja pojawiało się najczęściej. Program urozmaicały pieśni w wykonaniu uczniów klas: II, III, IV i chóru szkolnego, a usłyszeliśmy: „ Przybyli ułani”, „ Zachwyca nas Polska”, „ Był rok 1918”, „ Ojczyzno ma” i „Rota” . Muzykę przygotowali p. BarbaraCebeńko, p. Dorota Głowacz, p. Barbara Wysocka i p. Ireneusz Pawliszyn. Uwagę widza przykuwały starannie dobrane stroje ułanów, biało – czerwone wianki, spódnice, kotyliony, berety, a wszystko na tle orła rozciągającego biało – czerwoną flagę Polski. Program wyreżyserowała i przygotowała p. Marta Hop. Pani dyrektor podsumowując przedstawienie powiedziała, że naszym najważniejszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy za wolność moją i Twoją oddali, to co mieli najcenniejszego, oddali życie. Pamiętać o tym ,że:

„ Jest takie miejsce u zbiegu dróg,

Gdzie się spotyka z zachodem wschód

Nasz pępek świta, nasz biedny raj

Jest takie miejsce taki kraj….”

Tradycyjnie już na zakończenie spotkania odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Śpiewali uczniowie, nauczyciele, sołtysi, rodzice i dziadkowie. I tak w całej szkole rozbrzmiewały melodie „ Ułani, ułani”, „ Piechota” i inne. Całe spotkanie to piękna, otwarta lekcja historii.

 

TYDZIEŃ HUMANISTYCZNY

Kolejne już podsumowanie tygodnia humanistycznego odbyło się pod hasłem „Z poezją i pieśnią przez świat”. Gośćmi specjalnymi spotkania byli Stanisław Ożóg – poeta, recytator, rzeźbiarz, malarz, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Józef Tadla – kierownik Osiedlowego Wojewódzkiego Domu Kultury „Kaston” w Rzeszowie oraz absolwentka naszej szkoły – Katarzyna Mielnikiewicz.

Program rozpoczęła recytacja wierszy p. Doroty Kwoki z pretekstem twórczym Stacha Ożoga. Następnie swoją chwilę na scenie miała Kasia. W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwór „Z nim będziesz szczęśliwsza”, piosenkę „Bieszczady”, do której akompaniamował jej tata, p. Lucjan Mielnikiewicz oraz autorskie wiersze nagradzane w konkursach poetyckich.

Kolejnym punktem była prezentacja utworów: „Pani Twardowska”, „Pchła szachrajka”, wierszy Konopnickiej w wykonaniu p. profesora Stanisława, przeplatana muzyką, którą wykonał p. Józef. Widzowie usłyszeli piosenkę SDM „Anioły są takie dziwne”, „Majster bieda”. Byliśmy zachwyceni grą słów i gestów. W programie były jeszcze warsztaty poetyckie, czyli kilka cennych a niezbędnych wskazówek dotyczących recytacji.

No i wreszcie moment, na który najbardziej czekali uczniowie – ogłoszenie wyników. Tytuł „Mistrza Ortografii” kolejny raz zdobyła Nina Kwolek – ucz. klasy VIII, ona też zajęła I miejsce w konkursie literackim. II miejsce zdobyła Dominika Pisz, III – Weronika Chabko. Wyróżnienie zdobyli: Maja Niebieszczańska i Emilia Hreczka. Krzysztof Brzeżawski okazał się być najlepszy w quizie polonistycznym.

Nad całością programu czuwała p. Alicja Karbowniczyn, podejmując kolejne wyzwanie. To dzięki p. Ali uczniowie naszej szkoły prezentują swoją twórczość w licznych konkursach pozaszkolnych. Jesteśmy przekonani, że to nie był czas stracony, a zapamiętany „Jak mówić, żeby inni nas słuchali”.

 

 

Pasowanie

Na ten dzień pierwszoklasiści oczekiwali – od dawna. Pierwszy występ przed całą społecznością szkolną i rodzicami. Ze swojego zadania wywiązali się wzorowo. Najpierw jako wesołe Smerfy, które pod względem wiedzy i sprawności nie dały się złapać groźnemu Gargamelowi. Później przebrani w odświętne stroje, muchy i birety reprezentowali zdobytą już wiedzę i zasady obowiązujące w szkole. Po takich występach śmiało mogli przystąpić do ślubowania.

Pani dyrektor Bożena Mielnikiewicz przyjęła całą ósemkę do grona braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. B. Markiewicza w Leszczawie Dolnej. Wśród wielu życzeń, które usłyszeli na pierwszy plan wysuwa się to, że wszyscy zgodnie obiecali być dobrymi uczniami. Razem z p. wychowawczynią Wiolettą Krotoszyńską będą pracować nad sukcesami, bo przecież „spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces”.

Na pamiątkę tego wydarzenia p. dyrektor ofiarowała uczniom książkę, zapraszając jednocześnie do niezwykłej przygody, jaką jest poznawanie liter, łączenie w wyrazy a następnie całe zdania. Wszystkim życzyła radości wypływającej z czytania.

 

 

Dnia 28 października nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do kina Helios w Przemyślu. Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę pt. "Tedi i szmaragdowa tablica". Nudy w kinie nie było - ciekawa bajka, wiele kolorowych postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Po seansie - to co tygryski lubią najbardziej, czyli kurczaczek i frytki.

 

 

 

 

W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską w naszej szkole został zorganizowany montaż słowno-muzyczny poświęcony sylwetce Świętego Jana Pawła II i jego rodzicom, wobec których obecnie toczy się proces beatyfikacyjny. Uczniowie z klasy VII przypomnieli sylwetkę papieża Jana Pawła II. Wprowadzeniem do tych informacji był wiersz Juliusza Słowackiego. Całość uzupełniła prezentacja o tym Wielkim Polaku. Franciszek Dutkowski i Karol Michałkiewicz wystąpili w roli dziennikarzy. Przedstawili sylwetki rodziców przyszłego świętego - Emilię i Karola Wojtyłów oraz jego brata Edmunda. Emilia Hreczka poruszyła serca słuchaczy piękną recytacją wiersza o matce Karola. Chór złożony z uczniów klas V i VII oraz uczennic z klasy VIII Dominiki Pisz i Kornelii Pacławskiej zaśpiewał pieśń pt. " Sutanna". Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali " Barkę" ulubioną pieśń Jana Pawła II. Przygotowująca spotkanie pani Alicja Karbowniczyn przypomniała wycieczkę do Wadowic i zwiedzanie domu papieża, ze szczególnym uwzględnieniem pamiątek i atmosfery mieszkania. Spotkanie przygotowała również pani Marta Hop.

 

 

 

 

 

Dnia 24 października 2022 roku uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawcami wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa.

Podczas zwiedzania Kopalni Soli przeszli ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135m. Poznali historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogli podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich kaplica dedykowana św. Kindze i świetlny spektakl nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina. . Elementem humorystycznym tej podróży było spotkanie ze Skarbnikiem kopalni, który podzielił dzieci na dwie grupy: dziewczynki i chłopców. Obu drużynom przydzielono kapitana, który dopingował ich podczas wykonywania zadania: Po odbyciu się konkurencji wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zeszli do dużej, pięknej sali i tam zjedli obiad w podziemnej restauracji, a potem wyjechali windą na powierzchnię. Następnym punktem wycieczki była dawna stolica Polski – Kraków. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice, odwiedziliśmy kościół Mariacki, odnaleźliśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza, zwiedziliśmy m.in. Wzgórze Wawelskie. Fascynującym przeżyciem było spotkanie Smoka Wawelskiego, który co jakiś czas zionął ogniem .Pełni wrażeń i z piosenką na ustach wróciliśmy do domu.

 

Wycieczka Nowy Sącz-Zakopane-Wadowice-Inwałd

W dniach 18-19. 10 odbyła się wycieczka do Nowego Sącza, Zakopanego, Wadowic i Inwałdu zorganizowana w ramach programu " Poznaj Polskę". Zwiedziliśmy cztery obowiązkowe punkty: Skansen w Nowym Sączu, kościół na Krzeptówkach oraz Wielką Krokiew w Zakopanem, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz Park Miniatur i Warownię w Inwałdzie. Poza obowiązkowymi punktami programu uczestnicy wycieczki mogli zakupić oscypki na Krupówkach oraz miło spędzić czas w Tatrzańskim Relaksie w Poroninie: bawiliśmy się na dyskotece, graliśmy w bilard oraz piłkarzyki. Największą atrakcją wycieczki był pobyt w Parku Miniatur i Warowni, gdzie korzystaliśmy z wesołego miasteczka oraz poznaliśmy kilka smoków!

 

Święto Patrona Szkoły

17. października obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza. Tego dnia odświętnie ubrani przemaszerowaliśmy ze szkoły do kościoła parafialnego i wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej. Wspólną modlitwą różańcową oraz pieśniami prosiliśmy o dalsze łaski oraz opiekę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza – naszego patrona.

 

Uczniowie naszej szkoły w dniach 29-30.09. 2022r. wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Działanie zorganizowano w ramach projektu „Wezwanie dla Ziemian – ratujmy, co zagrożone” programu Działaj Lokalnie Fundacji Bieszczadzkiej, drzewka – małe jodełki(150 sztuk!) przekazało nam Nadleśnictwo Bircza przez Panią Katarzynę Hajduk. W ten sposób mogliśmy przyczynić się do ogólnopolskiej akcji sadziMy!. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród dzieci, jodełki zostały rozdane, dzieci miały za zadnie zaangażować swoich rodziców, rodzeństwo i przyjaciół. Dokumentacją wykonania zadnia są zdjęcia.

 

Co w trawie piszczy

W naszej szkole odbyło się rozstrzygniecie konkursu fotograficznego pt. „Co w trawie piszczy?” organizowanego jako działanie projektu „Wezwanie dla Ziemian – ratujmy, co zagrożone?” realizowanego przez Stowarzyszenie „Przyjazna szkoła” oraz Szkołę Podstawową w Leszczawie Dolnej. Uczestnicy mogli zgłosić 1 zdjęcie zrobione podczas wakacji! Komisja szczególną uwagę przywiązywała do tematu konkursu – kto najlepiej odpowiedział swoim zdjęciem na pytanie – Co w trawie piszczy?

Klasy 4-8: I m. Weronika Chabko kl. 7, II m. Nina Kwolek kl. 8, IIII m. Mateusz Kuczyński kl. 5

Klasy 1-3: I m. Miłosz Czerwiwiec kl. 1 , Milena Pacławska kl. 2, Marcin Kuczyński kl. 3

Wyróżnienia: Emilia Hreczka, Dominika Pisz, Nikola Niebieszczańska

Udział wzięli: Szymon Chabko, Zofia Zelwak, Kornelia Pacławska, Maja Niebieszczańska, Julia Sitarz

Gratulujemy!

Organizatorzy konkursu: Marta Hop, Kataryna Łaski, Barbara Wysocka

Poniżej prezentujemy niektóre zdjęcia

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Bieszczadzkiej-Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych, Powiatu Leskiego i z budżetu Województwa Podkarpackiego.

 

 

 

 

p. Lucjana Mielnikiewicz, ks. Bogdana Ciska i p. Janusza Wróbla. Niezwykle ciepła atmosfera panowała w czasie meczu przyjaźni. Uczniowie zauroczeni byli całą oprawą, biało – czerwone race, graffiti z barwami rywalizujących zespołów oraz odgłos bębnów zapierały dech w piersiach. Wielkie wrażenie wywarło na nich samo przebywanie wśród 22 tysięcy fanów piłki nożnej. Dreszczyk emocji pojawił się również, gdy rozbrzmiał hymn „ Jak długo na Wawelu”. Dodatkowym punktem programu był spacer po krakowskim rynku i wzgórzu wawelskim. Kraków w świetle lamp wygląda jeszcze bardziej uroczo. Pomimo późnego powrotu, uczniowie już pytają o następny wyjazd.

 

 

Dzień Fair Play odbył się w naszej szkole pod znakiem biegu na różnych dystansach. Jak powiedział Prezydent Międzynarodowego Komitetu Fair Play „Ten dzień jest ważny, ponieważ staramy się uczynić świat miejscem lepszym do życia i dorastania poprzez przykład uczciwej gry w sporcie”. Wszyscy uczniowie mieli okazję zdrowo rywalizować. I chociaż w każdej grupie wiekowej byli uczniowie najlepsi, to zwycięzcami są wszyscy, którzy odważyli się pokonać wyznaczoną trasę. W myśl zasady „ Nie każdy może być mistrzem, ale każdy może być zdrowym człowiekiem” ważna jest odwaga, chęć, a przede wszystkim dobra zabawa. Dziękujemy p. Lucjanowi Mielnikiewiczowi za podjęcie inicjatywy, nauczycielom wychowawcom za sprawowanie opieki a uczniom za czystą, uczciwą zabawę biegową.

 

16 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie Ballad i Romansów. W krótkim przemówieniu p. dyrektor Bożena Mielnikiewicz podkreśliła rolę uczuć w życiu każdego człowieka, życząc wszystkim miłości bezinteresownej, oddanej lub cichej jak wiatr, której nie widzimy, ale czujemy, że jest. Na chwilę przenieśliśmy się w epokę romantyzmu, epokę, w której żył i tworzył Adam Mickiewicz, epokę, która szczególnie zwracała uwagę na życie wewnętrzne człowieka, na uczucia, na miłość. Kiedy wszyscy wygodnie usiedli w fotelach na dziedzińcu romantycznego dworu zagłębiliśmy się w lekturze. Wśród czytających byli przedstawiciele grona pedagogicznego: p. Bożena Mielnikiewicz, p. Barbara Wysocka, p. Lucjan Mielnikiewicz, ks. Bogdan Cisek. Rodziców reprezentowali p. Wanda Ochman, p. Anna Hreczka i p. Paweł Michałkiewicz.  We wspólne czytanie zaangażowali się przedstawiciele Nadleśnictwa Bircza – p. Katarzyna Hajduk oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy – p. Anna Ruda. Czytanie urozmaiciły recytacje „ Pani Twardowskiej” i „ Świtezianki” z przepiękną narracją w wykonaniu p. Alicji Karbowniczyn. Pani Ala była też głównym koordynatorem spotkania, a scenografię wykonała p. Barbara Wysocka. Uroczystość połączona była z promocją Koła Gospodyń Wiejskich „ Leszczawka” i Nadleśnictwa Bircza. Dzięki temu w jednym czasie byliśmy w dwóch, różnych miejscach, w ogrodzie i w lesie, wśród drzew i zwierząt. Pracownicy Leśnego Kompleksu Promocyjnego i Nadleśnictwa przygotowali ciekawą prezentację połączoną z praktycznymi warsztatami nt. korzyści wynikających z lasu. Kolejnym punktem programu była degustacja potraw przygotowanych przez członków Koła Gospodyń Wiejskich z Leszczawki w ramach projektu „ Dobre, bo z lasu”. Na suto zastawionych stołach znalazło się wiele przysmaków wykonanych z darów lasu. Hitem okazała się zupa grzybowa, ale na podium stanęły jeszcze babeczki z malinami i jagodami oraz pasztet z dzika. Spotkanie okazało się nie tylko owocne ale i „smaczne”.

 

 

16 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie Ballad i Romansów. W krótkim przemówieniu p. dyrektor Bożena Mielnikiewicz podkreśliła rolę uczuć w życiu każdego człowieka, życząc wszystkim miłości bezinteresownej, oddanej lub cichej jak wiatr, której nie widzimy, ale czujemy, że jest. Na chwilę przenieśliśmy się w epokę romantyzmu, epokę, w której żył i tworzył Adam Mickiewicz, epokę, która szczególnie zwracała uwagę na życie wewnętrzne człowieka, na uczucia, na miłość. Kiedy wszyscy wygodnie usiedli w fotelach na dziedzińcu romantycznego dworu zagłębiliśmy się w lekturze. Wśród czytających byli przedstawiciele grona pedagogicznego: p. Bożena Mielnikiewicz, p. Barbara Wysocka, p. Lucjan Mielnikiewicz, ks. Bogdan Cisek. Rodziców reprezentowali p. Wanda Ochman, p. Anna Hreczka i p. Paweł Michałkiewicz.  We wspólne czytanie zaangażowali się przedstawiciele Nadleśnictwa Bircza – p. Katarzyna Hajduk oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy – p. Anna Ruda. Czytanie urozmaiciły recytacje „ Pani Twardowskiej” i „ Świtezianki” z przepiękną narracją w wykonaniu p. Alicji Karbowniczyn. Pani Ala była też głównym koordynatorem spotkania, a scenografię wykonała p. Barbara Wysocka. Uroczystość połączona była z promocją Koła Gospodyń Wiejskich „ Leszczawka” i Nadleśnictwa Bircza. Dzięki temu w jednym czasie byliśmy w dwóch, różnych miejscach, w ogrodzie i w lesie, wśród drzew i zwierząt. Pracownicy Leśnego Kompleksu Promocyjnego i Nadleśnictwa przygotowali ciekawą prezentację połączoną z praktycznymi warsztatami nt. korzyści wynikających z lasu. Kolejnym punktem programu była degustacja potraw przygotowanych przez członków Koła Gospodyń Wiejskich z Leszczawki w ramach projektu „ Dobre, bo z lasu”. Na suto zastawionych stołach znalazło się wiele przysmaków wykonanych z darów lasu. Hitem okazała się zupa grzybowa, ale na podium stanęły jeszcze babeczki z malinami i jagodami oraz pasztet z dzika. Spotkanie okazało się nie tylko owocne ale i „smaczne”.

 

Inauguracja roku szkolnego

Po długiej, wakacyjnej przerwie pełni sił i zapału wystartowaliśmy. Otwieramy nową książkę pt. „ Rok szkolny 2022/23” – powiedziała p. dyrektor Bożena Mielnikiewicz. Widzimy już okładkę grubej, dziesięciotomowej książki. Pewnie zdążymy dzisiaj zapoznać się ze spisem treści, ale co się wydarzy?, o czym będzie opowiadać – to wielka niewiadoma. W tym ważnym dla nas wydarzeniu uczestniczyli p. Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, p. Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, sołtysi, rodzice, absolwenci Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. B. Markiewicza w Leszczawie Dolnej. „ To, co wiemy, ty tylko mała kropelka, czego nie wiemy cały ocean”. Zatem łapmy kropelki, zdobywajmy wiedzę, podróżujmy, odkrywajmy nowe rozdziały roku szkolnego 2022/23.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występ uczniów klas I-III z SP w Leszczawie Dolnej podczas Dni Birczy

 

Nasz okręt dopłynął do portu. Niezwykle fascynująca podróż po bezmiernych oceanach wiedzy dobiega końca. Rok szkolny 2021/2022 za chwilę będzie już historią. Czego nauczyliśmy się? Pewnie dużo, z różnych obszarów wiedzy i umiejętności, gdyż: "Wykształcenie to najwyższe dobro, ale należy pamiętać jednak o tym, że nie można być nauczonym tego wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć".

Uroczystość rozpoczęła się programem w wykonaniu przedszkolaków.  Maluchy wprowadziły wesoły nastrój, ich krótka recytacja, piosenki i taniec rozbawiły całą zgromadzoną publiczność. Kolejnym punktem programu było wręczenie świadectw absolwentom, uczniom wyróżnionym w nauce i zachowaniu, uhonorowanych nagrodami p. Wójta Grzegorza Gągoli, wyróżnionych za wzorową frekwencję, reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym, wręczenie pochwał dyrektora szkoły i listów gratulacyjnych dla rodziców.

Program zakończył się skeczem w wykonaniu uczniów kl. II z przesłaniem dla wszystkich zgromadzonych „Z wakacji z głową korzystajcie”. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom za wytrwałość, wyrozumiałość i profesjonalizm, który przełożył się na ich sukcesy. Słowa podziękowania skierowała do rodziców podkreślając ich ogromne zaangażowanie w życie szkoły, bezinteresowność i życzliwość. Podziękowała przyjaciołom szkoły za owocną współpracę w roku szkolnym 2021/2022.

Wszystkim zebranym życzyła wspaniałych wakacji, niezapomnianych wrażeń, dobrego i bezpiecznego odpoczynku. Słowami: „Ile razem dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych?… Ocalmy te wszystkie chwile od zapomnienia” zakończyła rok szkolny 2021/2022.

 

Zobacz więcej