Nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

EKOMUZEUM „BIRCZAŃSKA KRAINA”

„Co w Birczy skwirczy” to nazwa realizowanego w gminie Bircza projektu partnerskiego, w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Projekt realizuje grupa inicjatywna, w skład której wchodzą:
Stowarzyszenie ,,Tworzymy lepszą przyszłość” działające przy Zespole Szkół w Birczy – lider grupy inicjatywnej, Biblioteka Publiczna Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy, Fundacja Bieszczadzka oraz Jakub Kasprzyk –koordynator projektu.
1.  Stowarzyszenie ,,Tworzymy lepszą przyszłość” działające przy Zespole Szkół w Birczy to grupa osób zaangażowanych w działania edukacyjne Zespołu Szkół w Birczy. Głównym celem organizacji jest wspieranie szkoły we wszelkich projektach edukacyjnych i wychowawczych. Istotną sferą jej działalności jest także wspieranie uczniów zdolnych i znajdujących w trudnej sytuacji finansowej. Warto dodać, że do Zespołu Szkół w Birczy uczęszczają uczniowie z prawie wszystkich miejscowości znajdujących się w Gminie Bircza. Stowarzyszenie realizowało projekty z programów PAFW takich jak: Działaj Lokalnie, Działaj Lokalnie i Ekologicznie oraz Równać Szanse. Realizowało również projekty finansowane przez Fundację Orlen, Fundację Banku Zachodniego WBK czy Fundację PKO Banku Polskiego. Jest jedną z najbardziej doświadczonych organizacji działających na terenie Gminy Bircza, stąd wybór jej na lidera był naturalny.
2.  Fundacja Bieszczadzka to organizacja istniejąca od 2003 roku. Celem Fundacji jest integracja oraz wspieranie wszystkich działań organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych i lokalnych przedsiębiorców na rzecz zrównoważonego rozwoju Bieszczadów. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez: udzielanie pomocy finansowej, rzeczowej, merytorycznej i organizacyjnej podmiotom realizującym cele Fundacji, partnerskie wdrażanie opracowanych strategii rozwoju oraz wynikających z nich planów działania dla regionu bieszczadzkiego oraz aktywizację społeczności lokalnych oraz zwiększanie ich wpływu na podejmowane decyzje w zakresie inwestycji i kierunków rozwoju Bieszczadów. Fundacja jest Ośrodkiem Działaj Lokalnie oraz brała udział w wielu projektach organizowanych przez PAFW.
3.  Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Birczy – Biblioteka Publiczna to instytucja, zajmująca się organizowaniem życia kulturalnego na terenie Gminy Bircza. Przez kilkadziesiąt lat swojej działalności stała się spoiwem łączącym organizacje pozarządowe na terenie gminy.
4.  Jakub Kasprzyk to absolwent XV edycji Programu Liderzy PAFW a także aktywny działacz społeczny, posiadający doświadczenie w realizacji projektów.
W ramach projektu partnerskiego realizowanego wokół wartości, jaką jest człowiek, partnerzy wykorzystują wyjątkowe narzędzie- ekomuzeum, czyli sieć rozproszonych w terenie obiektów. To właśnie ekomuzeum pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć dziedzictwa kulturowego, kulinarnego, a także spotkać ludzi pełnych pasji- czyli najważniejsze wartości regionu.
Grupa inicjatywna chce, aby utworzone w gminie Bircza „muzeum bez murów” rozbudziło aktywność mieszkańców i zaangażowało ich w działania służące poprawie życia. Pozwoli to na nowo odkryć zasoby historyczne, przyrodnicze, ale przede wszystkim zasoby ludzkie i potencjał w nich drzemiący. Rozbudzi także aktywność Zmieszkańców i zaangażuje ich w działania służące poprawie życia w ich gminie.

Zakładamy, że projekt pobudzi do budowania kapitału społecznego, wymiany energii społecznej poprzez wspólne działania takie jak: inwentaryzacja zasobów lokalnych, które będą elementami ekomuzeum, tworzenie nowych atrakcji ekomuzeum, opracowywanie jego szlaku, promocja ekomuzeum jako produktu edukacyjno-turystycznego, tym samym promocja ludzi i gminy.

Ekomuzeum to narzędzie, w którym nie tylko Partnerzy jako organizacje czy instytucje, ale każdy człowiek może znaleźć dla siebie szansę na rozwój, na pracę i miejsce do pokazania swojej działalności, twórczości, pokazania Siebie. Wybór narzędzia, dzięki któremu chcemy rozwijać dobro wspólne nie jest przypadkowy. Założenia metodyczne ekomuzeum, czyli nastawienie na ochronę i ekspozycję unikatowych wartości lokalnego dziedzictwa, aktywizacja i zaangażowanie lokalnej społeczności oraz poprawę jakości życia mieszkańców w zgodzie z duchem rozwoju zrównoważonego są jak najbardziej zbieżne z określonym przez nas dobrem wspólnym a jest nim człowiek.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego